Plitka Reflektivna seizmika SSR
Plitka reflektivna seizmička istraživanja pripadaju grupi geofizičkih metoda kod koje se koja pomoću (kompresionih - P) seizmičkih talasa, koji se vještački generišu, prodiru u zemljinu koru, odbijaju se od kontrasnih geololoških slojeva i vraćaju na površinu, gdje se na osnovu mjerenja vremena pređenog dvosjmernog puta generiše detaljna slika o geološkim strukturama.
Reflektovani seizmički signal na površini terena detektuje se pomoću niza geofona visoke frekfencije (40 -50 Hz) i specijalizovanih seizmičkih rekordera.
Analiza seizmičkih podataka može pružiti brojne i precizne „inženjerske“ informacije o elastičnim svojstvima tla i stijena, poput njihove specifične gustine, poroznosti, stepena degradiranosti, prisustva pukotina i mekih (nekonsolidovanih) slojeva. Na taj način se značajno povećava sigurnost u postupku kartiranja strukturne građe terena i zemljine unutrašnjosti, obezbjeđujući i i značajno smanjenje troškova kod realizacije inženjerskih projekata.
Seizmička refleksija se koristi za određivanje:
-
geološkog modela tla duž profila, dubine zalijeganja i kvaliteta osnovne (čvrste) stijene – značajne za temeljenje objekata,
-
stepena alteracije stijene i debljinu nadsloja,
-
detekciju i procjenu pukotinskih zona u tektonski aktivnim područjima,
-
nivo i kontinutet tokova podzemnih voda
-
vrijednost elastičnih modula za tlo i osnovnu stijenu na koju se planira temeljenje konstrukcije itd.